Model: MIN38
Waga produktu: 0.2 kg
Realizacja zamówienia: 2 dni

Piękny okaz przezroczystych kryształów celestynu na siarce z najsławniejszej lokalizacji nieczynnej już kopalni Machów w Polsce RARYTAS kolekcjonerski ! 

Opis:
Kod: MIN38
Waga: 104 g
Wymiary: 65 x 55 x 45 mm
Pochodzenie: Machów, Polska
Okaz na podstawie z pleksi

Celestyn to minerał z grupy siarczanów, dość kruchy (twardość w skali Mohsa 3-3,5), spotykany w różnych kolorach (od bezbarwnych, poprzez mleczne, białe, bladoniebieskie, błękitnawe, aż do pomarańczowych.

Celestyn to minerał z grupy siarczanów, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa caelestis, czyli niebiański. Niektórzy gemmolodzy wyjaśniają, że jest to prawdopodobnie nawiązanie do jasnoniebieskiej odmiany tego minerału, przypominającej barwę nieba. Warto wszakże przypomnieć, że w średniowieczu nazywano go kamieniem pobożności, wyrabiano z niego różańce dla młodych dziewcząt i uważano, że "zbliża do nieba".

Natomiast rozmaite wzmianki w starych księgach sugerują, że był to kamień ułatwiający kontakty z zaświatami oraz ... aniołami. Zwłaszcza jego jasnobłękitna odmiana, bo celestyn bywa również bezbarwny, biały, szary, niebieskozielony, brunatny, żółtawy, pomarańczowy i czerwony. Najokazalej prezentuje się w druzach i szczotkach. Jest poszukiwanym minerałem kolekcjonerskim. Ponieważ jest zbyt kruchy (ma twardość zaledwie 3-3,5 w skali Mohsa), rzadko jest wykorzystywany w jubilerstwie.

Od dawna celestyn jest ceniony przez mistyków, jasnowidzów, uzdrowicieli, ezoteryków i osób podążających ścieżką rozwoju duchowego. Amerykańscy litoterapeuci przekazy o nim czerpali od Indian, którzy posługują się celestynem, by nawiązać łączność z "czystymi i przyjaznymi" duchami, odczytywać znaki oraz oczyszczać chorych fizycznie, a także obłąkanych czy nawiedzonych przez "złe duchy". W tym celu stosowali przede wszystkim minerał w barwach jasnoniebieskich, niebieskozielonych, zielonkawych i białych (do komunikowania się z duchami przodków używali tylko kamieni w kolorze jasnobłękitnym, natomiast do kontaktów z duchami natury wykorzystywali celestyny zielonkawe i niebieskozielone).

Współcześni uzdrowiciele i litoterapeuci potwierdzają, że celestyn, zwłaszcza jasnoniebieski jest pomocny w schorzeniach gardła i tarczycy, pomaga także w bólach głowy oraz usuwa blokady z ciała fizycznego, zwłaszcza spowodowane stresem. Uzdrowiciele duchowi wspomagają się wibracjami celestynu podczas oczyszczania aury chorego, a także w przypadku oczyszczania ludzi i pomieszczeń z negatywnych energii. Zalecają także, aby osoby nadwrażliwe nosiły ten kamień (umieszczony w jedwabnym, aksamitnym lub skórzanym woreczku) jako amulet ochronny. Będzie je uspokajał i chronił.

Niektórzy uzdrowiciele potwierdzają, że jasnoniebieski celestyn pomaga także pozbyć się zacinania, jąkania, a nauczycielom, prawnikom, wykładowcom, politykom itp. - pomaga jasno i swobodnie się wypowiadać. Ta odmiana celestynu wspiera także jasnowidzów oraz pomaga nawiązywać łączność z innymi wymiarami i sprawia, że osoby wkraczające na ścieżkę duchową potrafią odróżnić prawdziwego nauczyciela od fałszywego guru.

Niebieskie i zielonkawe odmiany celestynu, postawione obok łóżka, zapewniają także spokojny, mocny sen. Dlatego litoterapeuci polecają je osobom cierpiącym na bezsenność, koszmary senne czy lunatykującym. Zdaniem mistyków jasnobłękitny celestyn ułatwia nawiązanie kontaktu z aniołem stróżem, zaś według ezoteryków - ze swoim przewodnikiem duchowym czy duchem opiekuńczym. Sprawia także, iż modlitwa, koncentracja czy medytacja staje się głębsza, a wizualizacja "jaśniejsza". Ale o tym, każdy musi się przekonać osobiście.

Przezroczyste, białe, szare, niebieskie czy zielonkawe odmiany celestynu wyciszają, rozluźniają i podobnie jak chryzokole działają harmonizująco na otoczenie. Natomiast odmiana czerwona - pobudza, dodaje sił witalnych oraz stosowana jest jako talizman przyciągający miłość i bogactwo. Zaś odmiana pomarańczowa wzmacnia narządy rozrodcze i razem z odpowiednią dietą wspomaga leczenie bezpłodności.

Celestyn, jak ametyst czy akwamaryn, związany jest z Neptunem i polecany jest jako amulet szczególnie dla osób spod znaku Ryb.